Ile jedzenia podawać kotu? Poznaj 3 zasady

Od początku mojej kociej przygody miałam postanowienie, że nie zrobię z Rodana komiksowego Garfielda. Poświęciłam trochę czasu na zebranie informacji. Kiedy zdecydowałam już, że stawiamy na wysokomięsne puszki, pojawił się problem... ile jedzenia podawać kotu? 

Wpisując powyższe hasło w Google trafiłam na różne blogi i fora, gdzie dowiedziałam się jedynie, że to zależyNo dobra, ale co jeśli mój kot ciągle upomina się o jedzenie? Co zrobić, gdy patrzy tymi uroczymi ślepiami a jego żołądek zdaje się nie mieć dna? A co jeśli podawana porcja jest zbyt mała? Nikt nie chce przecież, żeby jego kot chodził głodny...

W tym poście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Ile jedzenia powinien jeść kot?
  • Od czego zależy ile jedzenia należy kotu podawać?
  • Ile razy dziennie powinien jeść kot?



Ile powinien jeść kot?

Nie jestem specjalistą w żywieniu kotów, dlatego nie chcę wskazywać tu czym powinno się karmić kota. Artykułów na ten temat jest mnóstwo - ja polecam posty Kocie-porady, u Kociego Taty, u Apolonii

Jak wspomniałam we wstępie, Rodan je wysokomięsne puszki, dlatego właśnie o ten sposób karmienia będzie opierał się post. Nie zdecydowałam się na BARF z prostego powodu - nie mam ku temu warunków. Jeżeli jednak przygotowywanie mięsa Wam nie straszne a Wasza zamrażarka nie ma dna, polecam rozważyć :). 

Wracając jednak do istoty wątku - sprawa jest prosta. Punktem wyjściowym w karmieniu mogą być tabele żywienia umieszczone na puszkach. Sklepy zoologiczne on-line oferują często podgląd tabelek już na swojej stronie (np. zooplus). Interpretacja tabelki jest bardzo prosta, ale musimy znać wagę swojego kota. O tym jak ważyć kota przeczytasz tutaj


Od czego zależy ile jedzenia należy kotu podawać?

Zdarza się jednak, że tabelka żywieniowa nie odpowiada rzeczywistości, dane są orientacyjne. Jeśli jedzenie zostaje w misce i kot nie dojada go do następnego posiłku można spróbować zmniejszyć porcję. Jeśli natomiast miska jest pusta po kilku minutach można rozważyć zwiększenie porcji (oczywiście w granicach rozsądku - niektóre koty to głodomory z natury lub żebraki dla zasady).

W tabelach bardzo często podany jest zakres, widełki w ilości karmy, jaką należy podawać kotu. Ostateczna ilość uzależniona jest od trzech czynników:
  • Wiek - młode koty jedzą więcej, ponieważ pożywienie potrzebne jest im do budowania tkanek organizmu. Mówi się, że kocięta powinny jeść bez ograniczeń. Ja nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ w ten sposób kot przyzwyczaja się, że dostaje jeść na każde zawołanie. Nie mniej jednak kocięta to małe odkurzacze :)
  • Aktywność - ile kotów tyle temperamentów. Są koty-szatany i koty, których życiowym celem jest spanie. Aktywny kot je więcej niż spokojny, leniwy. Prosta sprawa.
  • Kastracja - koty po kastracji łatwo tyją, dlatego warto nieco zmniejszyć ilość podawanego jedzenia. O tym dlaczego tak się dzieje napiszę wkrótce.


Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Różne źródła informują o tym, że kot powinien jeść 1-4 razy dziennie. Skąd ta rozbieżność? Ilość posiłków odpowiada czynnikom opisanym wyżej. 
  • Więcej posiłków będą potrzebować maluchy. Kocięta i młode koty powinny jeść nawet 4 razy dziennie. Potrzebują one dużo energii, czyli dużo białka. Dużo białka oznacza dużo pożywienia, którego nie są w stanie przyswoić na raz czy dwa razy. Częste, mniejsze porcje.
  • Więcej posiłków powinny dostawać również kotki karmiące i ciężarne. Przyczyn chyba tłumaczyć nie muszę :)
  • Dorosłym zdrowym kotom wystarczą 1-2 posiłki dziennie.
W naszym domu przyjęliśmy schemat śniadanie-obiad-późna kolacja, który sprawdza się całkiem nieźle. Im później Rodan dostanie kolację tym większa szansa, że dośpimy budzika :).

Nie pozostaje mi nic innego jak na koniec tego posta życzyć waszym kociakom smacznego!

~Kamila


Brak komentarzy