Jak zważyć kota? 3 skuteczne metody

W poście o tym, ile jedzenia należy podawać kotu, pisałam, że do interpretacji tabeli żywieniowych konieczna jest znajomość wagi kota. Jest to szczególnie ważne w przypadku kociąt, które szybko przybierają na wadze. Wraz ze wzrostem wagi rośnie ich zapotrzebowanie energetyczne i trzeba zwiększać ilość posiłków. 

Nie ma chyba jednak na świecie kota, który poddawałby się w 100% woli właściciela. Zważenie kota wydaje się zatem dość abstrakcyjne... Poniżej poznasz 3 skuteczne metody, które pozwolą Ci na ważenie kota bez nici chirurgicznych w pobliżu :). 


Ważenie u weterynarza

Podczas każdej wizyty u weterynarza warto skontrolować wagę kota. Weterynarz sam powinien zważyć kota - jeśli jednak nie zrobi tego podczas kociego przeglądu, warto poprosić o kontrolę wagi. Lekarze w przypadku mniejszych zwierząt, w tym kotów, używają przenośnych wag magnetycznych

W gabinetach znajdują się także wagi weterynaryjne platformowe dla większych zwierząt. Zwykle stoją one w miejscu ogólnodostępnym (np. przy rejestracji), dlatego można zważyć zwierzę bezpłatnie nawet wtedy, kiedy nie mamy umówionej wizyty. Warto jednak zachować ostrożność - w gabinetach jest wiele zapachów i bodźców dźwiękowych, które mogą przestraszyć kota. 


Ważenie kociąt i kotów drobnych ras

W domowym ważeniu kociąt, młodych kotów oraz kotów drobnych ras sprawdzi się waga kuchenna. Wagi takie maja zwykle udźwig 5 kg. Nie kosztują przy tym zbyt wiele - zupełnie podstawowe modele można kupić już za 30 zł.

Problemem może być jednak mała powierzchnia wagi. Ciężko zmusić kota, żeby całym ciałem znalazł się na powierzchni ważącej. W tym celu warto wykorzystać dużą miskę. Po wytarowaniu wagi z miską można włożyć do niej kota i voila!


Uniwersalna metoda domowa

Trzecia metoda jest moją ulubioną, ponieważ sprawdzi się w zasadzie w każdym przypadku. Wyjątkiem będą najmniejsze kociaki, których masa będzie poza czułością wagi. W uniwersalnej metodzie ważenia wykorzystamy zwykłą wagę łazienkową. 
  • Krok 1: Wejdź na wagę i zapamiętaj swój wynik. Tym razem nie odejmuj pół kilo :)
  • Krok 2: Weź kota na ręce i ponownie wejdź na wagę. 
  • Krok 3: Odejmij swoją wagę od wagi z drugiego ważenia (Ty + kot). Wynik będzie odpowiadał przybliżonej wadze Twojego kota.
Jak widać kontrolowanie wagi naszych futrzaków wcale nie musi być ani skomplikowane, ani stresujące dla kota. Powodzenia!


~Kamila

Brak komentarzy